Dzień Ojca.

"(...) cóż mogę powiedzieć? Może tylko... obiecuję słuchać zanim mówić zaczniesz, łzy wysuszać pocałunkiem, policzyć stokrotki na łące, do nieba rozbujać, bez pukania do pokoju nie wchodzić, prawdę mówić i prawdy żądać, trzymać kciuki za dyplomy, nauczyć łowić pstrągi i prowadzić ciężarówkę. A pewnego dnia spojrzeć w oczy temu, który weźmie Cię za rękę i świata bez Ciebie dla niego nie będzie... Obiecuję. Tata."

("Angora", 2010r.)Tato.

Teraz, póki są jeszcze małymi dziewczynkami, zawsze słuchaj ich z uwagą. Cokolwiek mają Ci do powiedzenia, zawsze słuchaj i zawsze miej dla nich czas. Choćby dziesiąty raz opowiadały Ci tę samą nudną w Twoim mniemaniu historię. Dla nich to ważne. Dla nich to Ty jesteś tym, komu chcą o tym opowiedzieć. Nie ziewaj, nie patrz na zegarek, nie mów, że nie masz czasu. Tak, ja wiem, że masz dużo pracy, że spędziłeś pół dnia poza domem i że najchętniej poszedłbyś spać. Słuchaj mimo wszystko, a jeśli się z nimi nie zgadzasz, spokojnie, z szacunkiem przedstaw im swoją wersję. 

Dzięki temu kiedyś nie będę bały się wypowiadać swojego zdania.

Teraz, póki jeszcze mieszkają z nami pod jednym dachem, oprzyj się pokusie narzucania im swojego zdania. Nie zmuszaj do niczego, nie oceniaj nawet w dobrej wierze i nie twierdź przy każdej okazji, że tylko Twoje poglądy są jedynie słuszne. Bądź otwarty na to, czego one mogą nauczyć Ciebie, zamiast wszelkie siły trwonić na uczenie ich. Pamiętaj, że dzieci nigdy nie podążają za dobrymi radami, ale za dobrym przykładem. Nie naginaj ich do swoich wyobrażeń.

Dzięki temu kiedyś będą podzielały wszystkie Twoje pasje i poglądy.

Teraz, póki jeszcze chcą spędzać z Tobą czas, zabieraj je ze sobą w każdą swoją drogę. I w tą daleką na drugi koniec świata, i w tą bliską po ziemniaki do warzywniaka. Wpuszczaj je do swojego świata, kiedy tylko jest ku temu okazja. Niech Ci nie przeszkadzają i nie irytują. Niech są motywacją i codzienną radością. Pamiętaj, że kiedy ona pyta: "zagrasz ze mną w grę?", tym samym zadaje pytanie: "jestem warta spędzania ze mną czasu?", "jestem warta twojej uwagi, tato?". 

Dzięki temu kiedyś Ty nie będziesz musiał prosić o to, żeby spędziły z Tobą popołudnie.

Teraz, póki jeszcze są na początku swojej drogi, pozwól im podejmować błędne decyzje. Pozwól im błądzić, zbaczać z wybranej ścieżki i zmieniać zdanie tak często, jak tego chcą. Niech zaczynają i nie kończą. Niech robią wszystko naraz i niech nie robią zupełnie niczego. Niech próbują, smakują i niech odchodzą tyle razy ile tego potrzebują. Pozwól im na kolejne kółka zainteresowań, na lekcje pływania i zajęcia jazdy konnej. Bądź zawsze na posterunku, gotowy do pomocy.

Dzięki temu kiedyś nie będą się bały spakować i odejść, kiedy będzie im źle.

Teraz, póki jeszcze wierzą w Ciebie bezwarunkowo, nie wykorzystuj ich ufności. Nie rań bezmyślnie słowami, nie przezywaj ich, nie przeklinaj w ich towarzystwie. Nie obrażaj się jak dziecko, kiedy one chodzą naburmuszone. Nie ośmieszaj przy stole, kiedy nie radzą sobie z trzymaniem widelca. Nie wyśmiewaj, kiedy nie spełniają Twoich oczekiwań. Nie żartuj z ważnych dla nich spraw.

Dzięki temu kiedyś będą wiedziały, że mężczyźni muszą traktować je z szacunkiem.

Teraz, kiedy jeszcze nie wiedzą, kim i jakie chcą być, kiedy nieznośnie się buntują i na rodzinne uroczystości chcą pójść w podartych dżinsach i nieuczesanych włosach, bądź tym, które w nie wierzy. Bezwarunkowo i z niegasnącą wiarą. Teraz, kiedy nazywane są zdolnymi, ale leniwymi, mądrymi, ale pyskatymi, wzruszaj obojętnie ramionami i zwyczajnie bądź z nich dumny. Nawet jeśli nie wierzy w nie nikt, Ty zawsze wierz. 

Dzięki temu kiedyś wyrosną im skrzydła, które zaniosą je na sam szczyt.

Teraz, kiedy jesteś jeszcze najważniejszym mężczyzną w ich życiu, nie wstydź się swoich uczuć. Przepraszaj je, zawsze wtedy kiedy źle się zachowasz. Przyznawaj się na głos do swoich błędów. Wzruszaj się, kiedy wychodzą na środek sali po świadectwo z czerwonym paskiem. One naprawdę nie potrzebują ojca ze stali. Bierz je na kolana, przytulaj i dawaj buziaki na dobranoc. Głaszcz po włosach, zapewnij że kochasz i że pięknie wyglądają w tych nowych bluzeczkach.

Dzięki temu kiedyś będą pewnymi siebie kobietami.

 Teraz, kiedy jeszcze chcą się z Tobą bawić, buduj im domki dla lalek z kartonów po butach, rysuj śmieszne obrazki, ucz pływać żabką, idź z nimi do ogrodu na poszukiwanie skarbów. Naucz jeździć samochodem, pokaż gdzie sprzęgło, a gdzie hamulec, zakopcie się w namiocie z koca. Bądź tym, z którym się dobrze bawią, z którym się śmieją i poznają świat. 

Dzięki temu kiedyś będą wiedziały jaki ma być ojciec ich dzieci.

Teraz, kiedy zdarza Ci się od czasu do czasu być na mnie złym, nie podnoś na mnie przy nich głosu. Nie rzucaj złośliwościami, nie mów przykrych rzeczy i nie patrz na mnie spojrzeniem bazyliszka. Wyjaśnijmy sobie wszystko, kiedy one już pójdą spać.

Dzięki temu kiedyś będą wiedziały jak powinna wyglądać wymiana zdań między dorosłymi.


Wszystkiego najlepszego, Tato!
Życzę Ci (i sobie też), żebyś zawsze pamiętał, że Twoje dzieci to tacy sami ludzie jak Ty i ja, tylko mniejsi.20 komentarzy:

 1. Mądra z ciebie babka :* J

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie napisane i przepiękny przekaz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że tekst się podoba, pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Tak się zaczytałyśmy, że aż straciłyśmy poczucie czasu. Łezka się w oku zakręciła. Chciałybyśmy żeby nasz tata przeczytał ten piękny artykuł :/ Może wtedy coś się zmieni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy nie potrafią się zmienić, choćby nie wiem co się wydarzyło, wiem coś o tym.

   Usuń
 5. Bardzo pięknie I mądrze napusane.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja co prawda zapomniałem ale rodzeństwo przypomniało mi, lecz ostatnio jestem poza domem i nie kultywuje święta bo tak to jakąś wieczerze lub kolacje zrobiło się albo grilla.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się nie zapominać o tego rodzaju świętach. Nigdy nie wiemy ile jeszcze ich nam zostało z rodzicami. Czas szybko biegnie.

   Usuń
 7. Piękny wpis. My w tym roku też obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Ojca i Dzień Matki. To cudowne uczucie.
  Zapraszam do mnie: https://littaly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale cudownie :) Pierwsze takie święta to wielkie przeżycie :)

   Usuń
 8. Sadzę, że takie wskazówki, bardzo proste w przekazie są naprawdę wartościowe. Bardzo spodobał mi się twój tekst :) zachęcam również to odwiedzenia mojej strony: https://piorkofeniksa.blogspot.com/2018/06/otworz-oczy-i-popatrz-czyli-moje.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj najprostsze jest najlepsze :) Chętnie do Ciebie zajrzę, pozdrawiam

   Usuń
 9. Piękny, wzruszający tekst, mówiący o podstawach dobrego ojcostwa :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz.