15 nowości wydawniczych na 2019 rok, na które ostrzę sobie ząbki.

Książki uwielbiam. Są dla mnie zawsze krok przed filmami i muzyką. Tylko czytając potrafię stworzyć sobie równoległą rzeczywistość tak, że chwilami mam wątpliwości, która rzeczywistość jest tą właściwą. Oglądając nawet najlepszy film, słuchając najlepszej muzy nie jestem w stanie tak odpłynąć. Na facebook'u wraz z początkiem roku pojawiło się sporo wyzwań książkowych, np. 54 książki w 12 miesięcy, dwie książki tygodniowo albo jeszcze inne z góry narzucone ilości tytułów. Jakiś czas temu spróbowałam i ja dołączyć do takiego wyzwania, ale poległam bardzo szybko. Okazało się, że takie sprinterskie czytanie zupełnie nie jest dla mnie. Ja nie czytam, ja wsiąkam w książkę, żyję życiem bohaterów. Czasami po przeczytanej stronie, muszę książkę odłożyć na dwa dni, pomyśleć, przespać się z tym. Czasami jedno piękne zdanie muszę przeczytać po kilkanaście razy. Czasami po wyjątkowo mocnej książce, muszę zrobić długą przerwę na wyjście z historii i zrobienie miejsca na nową. Powiedzcie mi, gdzie tu miejsce na bicie jakichkolwiek rekordów czytelniczych? Owszem, zdarza się tak, że jedną książkę pochłaniam w dwa wieczory. Albo w jedną noc na przykład. Ale to rzadko. Częściej jednak daję sobie czas na delektowanie się, na totalne zrośnięcie z bohaterami. Każda nowa książka to nowa przygoda, kolejne równoległe życie, dlatego tak bardzo cieszę się na te wszystkie fantastyczne nowości książkowe, które zapowiadane są na 2019 rok! O matulu, ileż tych równoległych światów mi przybędzie...!

15 NOWOŚCI CZYTELNICZYCH NA 2019, KTÓRE KONIECZNIE CHCĘ PRZECZYTAĆ *

* a jak mi to wyjdzie w praktyce, zobaczymy ;)
1. "Pisarka" Katarzyna Michalak, premiera 31.01.2019


Każdy ma swoją opowieść. Spraw, by twoja była wyjątkowa. Słowa mogą niszczyć, ale mogą też ocalić. Oto historia Pisarki, która spośród tysięcy słów wybiera te najpiękniejsze, by je splatać w niezapomniane historie. To też opowieść o dwojgu młodych ludziach, którzy mają tylko siebie, pragną jedynie poczucia bezpieczeństwa prawa do miłości. Czy zwyciężą w nierównej walce z losem? Wszystkie książki Katarzyny Michalak są dla mnie jak plasterki na smutek. Już nie mogę się doczekać najnowszej historii! 
2. "Becoming. Moja historia." Michelle Obama, premiera luty 2019


W swoim życiu pełnym znaczących dokonań Michelle Obama stała się jedną z najbardziej ikoniczncyh i ujmujących kobiet naszych czasów. Jako pierwsza Afroamerykanka na stanowisku Pierwszej Damy Ameryki pomogła uczynić Biały Dom bardziej otartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką kobiet, zarówno tych w USA, jak i na całym świecie. Towarzyszyła mężowi, gdy prowadził Amerykę przez trudne chwile, a przy okazji udało jej się nie stracić klasy oraz wychować córki na trzeźwo myślące młode kobiety. Rzadko czytam biografie. Jeśli już jakąś biorę do ręki, to musi być wyjątkowa. Tę przeczytałabym z wielką przyjemnością.
3. "Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza". Dominik Szczepański, premiera 23.01.2019


Przez całe życie Tomek Mackiewicz "Czapkins" zamieniał niemożliwe w możliwe. Kiedy wyznaczył sobie cel- jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na Nanga Parbat- do wyścigu przystąpili też inni. Ale On nie chciał się z nikim ścigać. Jedyną osoba, z jaką się ścigał, był On sam. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć Nagą Górę na własnych zasadach. Niektórzy mówią, że tam, na Nandze, został pokonany. Ja myślę, że do ostatniej chwili był zwycięzcą. Podziwiamy przeze mnie za upór i pasję, której oddał życie. Czekam z niecierpliwością na tę książkę.
4. "Czas przeszły" Lee Child, premiera 18.01.2019


Książki Lee Child odkryłam niedawno. Na tę najnowszą ostrzę sobie pazurki, bo fabuła zapowiada się ciekawie. Lubię takie historie.  Reacher postanowił podążyć szlakiem zachodzącego słońca i przejechać z Maine do Kalifornii. Ale, jak zwykle, nie ujechał daleko. Przy leśnej drodze w Nowej Anglii widzi drogowskaz do miejsca, w którym nigdy nie był- miasteczka, gdzie mieszkał jego ojciec. Kiedy Reacher przekracza granice miasteczka Laconia, kilka kilometrów dalej dwojgu Kanadyjczykom psuje się samochód. Muszą zatrzymać się odciętym od świata motelu, choć każda jego ściana zdaje się wołać do nich, żeby wynosili się stąd jak najszybciej... Reacher stara się dowiedzieć czegoś o rodzinnym domu. W archiwach Laconii nie ma jednak po nim śladu. Reacher odkryje, że teraźniejszość bywa trudna do zniesienia, ale przeszłość bywa jeszcze gorsza...
5. "Maria Magdalena. Biografia." Paweł F. Nowakowski, premiera luty 2019


Postać Marii Magdaleny jest fascynująca, nawet nie ze względów religijnych, ale takich kobiecych, ludzkich. Fakt pierwszy- istniała. Fakt drugi- informacje o niej są sprzeczne. Fakt trzeci- nie wiemy na 100% kim i jaka była naprawdę. Była apostołką wszystkich apostołów, wierną uczennica Chrystusa, kobietą wykonującą najstarszy zawód świata czy została tak przedstawiona przez kościół, żeby ukryć jej bliskie związki z Jezusem? Biografia Marii Magdaleny jest książką, na którą czekam najbardziej ze wszystkich.
6. "Złodziejka książek" Zusak, premiera 24.01.2019


Jak wygląda wojna z perspektywy Śmierci? Czy jest ciekawym doświadczeniem, czasem wielkiej pracy, może nie budzi żadnych emocji, a może przepełnia smutkiem? Rok 1939. Dziesięcioletnia Liesel mieszka u rodziny zastępczej w Molching koło Monachium. Jej życie jest naznaczone piętnem ciężkich czasów, w jakich dorasta. A jednak odkrywa jego piękno- dzięki wyjątkowym ludziom, których spotyka, oraz dzięki książkom, które kradnie.
7. "Dlaczego czas ucieka" Alan Burdick, premiera luty 2019


Znajdujemy czas i go tracimy, niczym komplet kluczy; oszczędzamy czas i go przepuszczamy, jak pieniądze. Czas się skrada, ucieka, pełznie, biegnie, płynie, zatrzymuje się w miejscu...  wywiera na nas ciągłą presję. Dzieciństwo przemija, gonią nas terminy. Burdick, finalista jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, zabiera nas w podróż ku źródłom naszego postrzegania czasu. W towarzystwie naukowców odwiedza najdokładniejszy zegar na świecie, odkrywa, że "teraz" tak naprawdę wydarzyło się ułamek sekundy temu, znajduje dwudziestą piątą godzinę w ciągu dnia, nawet udaje mu się cofnąć czas...


8. "Pozwól mi wrócić" B.A. Paris, premiera 15.02.2019


Ona zniknęła. Fin i Layla, młodzi i nieprzytomnie w sobie zakochani, wyjeżdżają na wakacje do Francji. W drodze nocą zatrzymują się na parkingu i kiedy Fin wraca z toalety, jego dziewczyny nigdzie nie ma. Fin opowiada policji o tym, co wydarzyło się tamtej nocy i tylko on wie, że mówi całej prawdy... Po dziesięciu latach chce zacząć od nowa, zaręcza się z inną kobietą. Nagle dostaje tajemniczy telefon. Podejrzewa, że jego zaginiona dziewczyna żyje i jest bliżej niż myślał...
9. "Sól morza" Ruta Sepetys, premiera 25.01.2019


Zima 1945 roku. Troje młodych ludzi. Trzy tajemnice. Druga wojna światowa zbliża się ku końcowi. W trakcie ewakuacji Prus Wschodnich krzyżują się drogi trojga nastolatków. Emilia, Joan i Florian- każde z innego kraju, każde dręczone poczuciem winy. Muszą zrobić wszystko, aby dostać się na pokład Wilhelma Gustloffa. Tylko czy zdołają sobie zaufać? I czy to wystarcz, aby przetrwać?
10. "Przyjaciółki" Anton Disclafani, premiera kwiecień 2019


Powieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni, która lśni niczym diamenty głównych bohaterek. Houston, lata 50. XX w. Obracająca się w sferze bogatych elit Cece Buchanan posiada wszystko, o czym marzy dobrze sytuowana kobieta. Ma popularność, męża,który ją uwielbia oraz synka. Jej przyjaciółka Joan Fortier to jej przeciwieństwo. Jest pożądaną przez wszystkich pięknością, skandalistką, którą nie interesuje przykładne rodzinne życie. Obie należą do elitarnego środowiska i łączy je wielka przyjaźń.
11. "Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty" Gerald Posner, premiera 28.02.2019

Czy można być żarliwym nazistą i troskliwym ojcem? Jak to jest być dzieckiem zbrodniarza, który wysyła na śmierć miliony ludzi? Jak żyć z nazwiskiem, które jest synonimem największego zła? Czy można kochać kata? Dzieci czołowych nazistów po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich ojcach. Jedni ich potępiają, drudzy próbują usprawiedliwiać. Kochają i nienawidzą. Książka, która pokazuje, że nie wszystko jest czarno- białe.
12. "Wszystkie życia Hedy Lamarr" Marie Benedict, premiera 29.01.2019


Maj 1933. Dziewiętnastoletnia Hedwig Kiesler stoi na scenie wiedeńskiego teatru, ogłuszona owacjami. Widownia wstaje. Ktoś przekazuje jej wielki bukiet kwiatów. Ze środka widowni wpatruje się w nią tajemniczy mężczyzna. Fritz jest charyzmatyczny i bajecznie bogaty. Przede wszystkim jest faszystą, zaopatrującym w broń Niemców. W kuluarach nazywają go Sprzedawcą Śmierci. Wie, że Hedwig jest żydówką. Mimo wszystko chce ją poślubić. Ona zrobi wszystko, by chronić siebie i swoją rodzinę. Kilka lat później świat obiega zaskakują plotka- gwiazda kina Hedy Lamarr dokonuje odkrycia, które może pomóc w walce z nazistami. Kto skorzysta z jej wynalazku? Kim stała się Hedwig?
13. "Cymanowski młyn" Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda, premiera 14.02.2019


Małżeństwo Moniki i Macieja przechodzi głęboki kryzys. Oboje łudzą się, że tajemniczy prezent - urlop w leśnym pensjonacie, z dala od ludzi i cywilizacji, może jeszcze wszystko uratować. Początkowo ulegają romantycznym chwilom, jednak nagły wyjazd Macieja budzi demony przeszłości. Łukasz, przystojny syn właściciela, do złudzenia przypomina Monice jej byłego narzeczonego. Kim tak naprawdę jest Łukasz? Czy podobieństwo jest przypadkowe? Czy Monice i Maciejowi uda się uratować związek?
14. "Kreatorzy przypadków" Yoav Blum, premiera luty 2019


A jeśli rozlany drink, spóźnienie na pociąg lub znalezienie na chodniku kuponu nie jest dziełem przypadku? A jeśli nie ma czegoś takiego jak przypadkowe spotkanie? A jeśli ludzie,których nie znamy, kształtują nasze przeznaczenie? A może nawet planują losy świata? Troje pozornie zwyczajnych ludzi, nazywanych kreatorami przypadku, pracuje dla tajnej organizacji pozorującej zbiegi okoliczności. To, co reszta świata odbiera jako wypadki losowe, to w rzeczywistości starannie zaplanowane akcje, które mają zmienić czyjeś życie. Inteligentna, pełna napięcia powieść na pograniczu thrillera i love story.
15. "Niemiłość z tobą i bez ciebie" Natasza Socha, premiera 30.01.2019


Tajemnica małżeństwa to kumulacja drobiazgów, do których obcy ludzie nie mają dostępu. Cecylia i Wiktor marzą o rozwodzie, choć jeszcze żadne z nich nie powiedziało tego na głos. Ona chce wolności, on spotyka się ze swoją studentką. Wszystko zmienia się w dniu, w którym Cecylia ma wypadek samochodowy i na jakiś czas zostaje unieruchomiona. Poruszając się na wózku jest skazana na pomoc męża. Każde chce się pozbyć drugiego, a póki co muszą udawać rodzinę. Czym tak naprawdę jest niemiłość? Końcem wszystkiego cy początkiem?


Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie wśród moich propozycji :)

Jestem ciekawa czy znajdziesz coś dla siebie wśród moich propozycji :)


24 komentarze:

 1. Kilka tytułów wpadło mi w oko. :)))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj widzę parę świetnych perełek a zwlaszcza ostatnia😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już ją sobie przedpremierowo zamówiłam, czekam na dostawę :)

   Usuń
 3. Mnóstwo przygód czytelniczych, trzy z wymienionych książek z pewnością znajdą się w mojej biblioteczce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zawsze nie mogę się doczekać Twoich recenzji :))

   Usuń
 4. Na tę książkę o Marii Magdalenie również bardzo czekam. Poza tym znalazłam dla siebie u ciebie kilka innych ciekawych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to mój no 1 z całego zestawienia :)

   Usuń
 5. Trzymam kciuki aby udało Ci się przeczytać wszystkie te książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Przez Ciebie dopiszę nowe tytuły do listy :P Chętnie dowiem się czegoś o Magdalenie i Złodziejce, a kiedyś w sumie zastanawiałam się, co czują dzieci ludzi, którzy nie zapisali się w historii jako ci dobrzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam ;) chociaż może powinnam się cieszyć, że Twoja lista czytelnicza się wydłuża :))

   Usuń
 7. Dzięki za inspirację. :-) JR

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie przemawiają do mnie wyzwania w stylu "W 2019 roku przeczytam 60 książek". Fajnie, że są one organizowane, bo być może są osoby, które w ten sposób motywują się, by więcej czytać. Jestem jednak zwolenniczką, by wszystko robić w swoim tempie:) Książki uwielbiam i z tych, które proponujesz chętnie przeczytałabym biografię Michelle, którą już jakiś czas temu wypatrzyłam i o dzieciach Hitlera. Dodałabym jeszcze nową powieść Jojo Moyes.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałabym wszystkie za wyjątkiem biografii- nie lubię ich po prostu. Brakuje mi tutaj fantasy które uwielbiam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei za fantasy nie przepadam. Wyjątkiem jest cała seria o Hobbicie, ale to żadna nowość przecież ;)

   Usuń
 10. Maria Magdalena też mnie ciekawi strasznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób ma ochotę na tę książkę z tego co widzę :)

   Usuń
 11. Kilka książek też chcę przeczytać z tej listy. Maria Magdalena chyba najciekawiej się zapowiada. Generalnie to ciekawa postać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa! i mam wrażenie, że przez lata pomijana.

   Usuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz.